Czym się kierować wybierając zdjęcie na nagrobek?

nagrobek

Czym się kierować wybierając zdjęcie na nagrobek?

Po pogrzebie bliskiej osoby przychodzi czas na to, by zająć się wyborem nagrobka. Najwięcej uwagi poświęca się materiałowi, z jakiego ma zostać wykonany. Wybór kamienia to jednak nie wszystko. Istotny walor estetyczny stanowi również decyzja o umieszczeniu na płycie fotografii zmarłego. Zdjęcie personalizuje nagrobek i sprawia, że wyryte na nim imię i nazwisko, łatwiej przypisać do konkretnej osoby. Jaka powinna być taka fotografia? Poniżej podpowiadamy, jakie zdjęcie nagrobkowe wybrać.

Jakie zdjęcie wybrać na nagrobek?

Szeroki wybór zdjęć nagrobkowych w Sosnowcu  zapewnia Studio fotograficzne Foto Media Brom. Nasz zakład oferuje trwałe fotografie na porcelanie w dowolnych rozmiarach i kształtach. Oferowane zdjęcia dostępne są w wersji czarno-białej lub kolorowej. Trudno znaleźć jednak odpowiedź na pytanie, jakie zdjęcie na nagrobek będzie najodpowiedniejsze. Wiele zależy od estetyki samego pomnika, upodobań zmarłego oraz preferencji jego bliskich. Wśród przyjętych zasad, którymi należy się kierować przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, wymienić można takie jak:

  • dobra jakość zdjęcia to podstawa

Zdjęcie nagrobkowe musi być przede wszystkim wyraźne. Nie powinno budzić wątpliwości co do tego, czy jest na nim rzeczywiście zmarły. Najlepiej wybierać aktualne fotografie, które przedstawiają zmarłego w ostatnich latach życia. Jeśli jednak trudno takie znaleźć, można zdecydować się na fotografię sprzed lat. Wiele zakładów fotograficznych odnawia stare zdjęcia, dzięki temu nawet te najbardziej zniszczone, mogą dobrze prezentować się na nagrobku.

  • ważny jest naturalny wizerunek zmarłego

Najczęściej wybierane zdjęcia na nagrobek przedstawiają twarz zmarłego wpatrzoną w obiektyw lub ustawioną lekko z profilu. Niedopuszczalne jest to, by na fotografii znajdowały się inne osoby. Popularnością cieszą się za to fotografie do dokumentów. Takie zdjęcia są jednak bardzo formalne. Brakuje na nich uśmiechu, a twarz pozbawiona jest emocji. W związku z tym wiele osób decyduje się na wybór fotografii, na której zmarły się uśmiecha. Bliska osoba nie musi być ubrana elegancko. Ważne jest jedynie to, aby strój był stonowany i nie odwracał uwagi od twarzy.