Jak przechowywać wywołane negatywy?

negatywy

Jak przechowywać wywołane negatywy?

Odpowiednie przechowywanie negatywów ma istotne znaczenie dla jakości i czytelności fotografii. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy też umieszczenie kliszy w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza może doprowadzić do zniszczenia materiału fotograficznego. Bez właściwego zabezpieczenia na negatywach osiadają też kurz i inne zanieczyszczenia, które powodują zarysowania i trudne do usunięcia tłuste ślady na kliszy. W jaki sposób zabezpieczyć negatywy przed czynnikami zewnętrznymi? O tym, jak je archiwizować, piszemy w dalszej części artykułu.

Archiwizacja negatywów – co warto wiedzieć?

Przed odłożeniem negatywów na półkę, warto pomyśleć o ich skanowaniu. Skanowanie negatywów w  Sosnowcu oferuje Studio Fotograficzne Foto Media Brom. Proces ten pozwala utrwalić cenne ujęcia i eliminuje ryzyko utraty ich jakości w trakcie przechowywania. Aby jednak zadbać o stan negatywów podczas archiwizacji, przede wszystkim trzeba odizolować je od światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego generowanego przez mocne żarówki. Poza tym negatywy powinno się przechowywać z dala od źródeł ciepła takich jak np. grzejniki. Istotne znaczenie ma też panujący w pomieszczeniu mikroklimat. Klisze są wrażliwe na skrajne temperatury oraz nadmiar lub niedosyt wilgoci. Przyjmuje się, że w miejscu ich przechowywania temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Równie ważne jest to, by zabezpieczyć klisze przed wzajemnym ocieraniem się materiałów. Ułożenie negatywów jeden na drugim może powodować zarysowania, które obniżą jakość fotografii. Umieszczenie negatywów bez zabezpieczenia naraża je na osiadanie zanieczyszczeń, dlatego powinno się je przechowywać w szczelnych opakowaniach. Istotne jest przy tym to, by ich nie zwijać. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie klisz w specjalnych koszulkach pergaminowych lub poliestrowych, które następnie można wpiąć do segregatora lub umieścić w pudełku. Dobrze sprawdzają się także pergaminowe koperty. Koszulki i koperty oprócz tego, że chronią negatywy przed czynnikami zewnętrznymi, ułatwiają również zachowanie porządku w materiałach.