NASZA HISTORIA
Nasze korzenie, czyli krótka lekcja historii.
Studio fotograficzne Foto Media Brom to zakład fotograficzny podtrzymujący rodzinną tradycję od dekad. Nestorka rodu – Bronisława Brom (rocznik 1927, z domu Hornik) po siedmioletniej szkole podstawowej ukończyła zawodową szkołę fotograficzną. Poznawanie tajników sztuki fotograficznej przypadło na lata okupacji. Swą zawodową drogę rozpoczęła w 1944 roku w znanym mysłowickim zakładzie fotograficznym Leona Czarneckiego, który początkowo znajdował się przy ul. Starokościelnej 4, następnie przy ul. Pszczyńskiej 22. W rodzinie Czarneckich było kilku znanych fotografików, rozrzuconych w różnych częściach Polski, Bronisława jednak terminowała przez dziesięć lat w założonym w 1920 roku Photo-Atelier Leon Czarnecki w Mysłowicach. Robiła zdjęcia portretowe i zbiorowe, a także dokumentowała imprezy rodzinne i okolicznościowe. Po zdobyciu kwalifikacji czeladniczych pracowała w Foto-Korekt w Katowicach, która funkcjonuje przy ul. 3 maja już ponad sto lat! W roku 1947 wyszła za mąż i już jako pani Brom kontynuowała pracę w zawodzie. Po przeprowadzce do Hołdunowa – do roku 1975 – prowadziła w domu swoje atelier z pracownią i ciemnią. Do czasu przeprowadzki do Imielina, przez 30 lat była związana z fotografią czarno-białą.
Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Obserwując zawodowe umiejętności swojej matki – „złapawszy bakcyla” – syn Józef rozpoczął w 1974 roku naukę zawodu w Katowicach-Piotrowicach. W Wojewódzkiej Spółdzielni Fotografów Zawodowych „Fotoplan” w Katowicach przepracował 20 lat. W międzyczasie został powołany do zasadniczej służby wojskowej. W jego książeczce wojskowej pozostał ślad w postaci wpisu „fotograf”. Zdjęcia Józefa Broma ukazywały się w ówczesnej prasie wojskowej. Po powrocie do cywila, kontynuował pracę w tym samym miejscu, ale 3 listopada 1980 roku przydzielony został do spółdzielni znajdującej się w Sosnowcu. Czasy rządów Lecha Wałęsy to nie tylko zmiany ustrojowe, ale i zmiany w funkcjonowaniu w branży fotograficznej. Zakład fotograficzny Józefa Broma sprywatyzował się w 1990 roku. Dla prekursora fotografii kolorowej i laboratoryjnego wywoływania przeźroczy była to trampolina dla dynamicznego rozwoju. Jako pierwszy sprowadził maszynę typu „Photo Printer” do naświetlania zdjęć, które były wywoływane w ciemni na wywoływarce. Nadążanie za postępem technologicznym nie wiązało się tylko z wykorzystywaniem standardowego zapisu kaset VHS, ale z inwestowaniem w nowoczesność, dlatego też w zakładzie pojawiło się laboratorium MINILAB, obsługujące kolorową fotografię zarówno cyfrową, jak i tradycyjną. Foto Media Brom – oprócz funkcjonujących do dziś punktów w Sosnowcu i w Lędzinach-Hołdunowie, posiadało jeszcze laboratorium fotograficzne Kodak Express w hotelu „Tychy”. W Hołdunowie początkowo stawiano głównie na fotografię czarno-białą. Zdjęcia Józefa utrwalały nie tylko imprezy okolicznościowe i ludzkie twarze na potrzeby wszelkich dokumentów. Prace Józefa Broma były prezentowane na wystawach (np. z okazji 5-lecia Domu Kultury „Sokolnia” w Imielinie), jego zdjęcia ukazywały się w tygodniku regionalnym „Echo”, a jego fotografie związane ze śląską sceną muzyczną do dziś dzień zdobią wiele książek biograficznych i okładek płyt. Od lat utrwala na zdjęciach także doroczne Zjazdy Krystyn.
Kolejnym ogniwem w trzypokoleniowym łańcuchu tradycji fotograficznych rodziny Brom został w 1998 roku Michał Brom, gdy skończył pięcioletnie Technikum Fotograficzne w Katowicach-Piotrowicach. Jeszcze będąc uczniem, miał w rodzinnym Imielinie autorską wystawę swoich fotograficznych prac. Lubi fotografię ogólną, która daje większą swobodę działania, pozwala na eksperymenty oraz na zabawy techniczne.
Fotografią – jako pasją – zaraził Michała ojciec Józef, dlatego też efekty jego pracy to nie tylko fuzja połączenia tradycji związanej z wiedzą teoretyczną nabytą w szkole oraz praktyką zdobytą poprzez profesjonalne postrzeganie dorobku warsztatowego ojca, ale też otwartość na najnowsze trendy i możliwości technologii cyfrowej. Umiłowanie wysublimowanej estetyki skutkuje tym, że zarówno zdjęcia reportażowe, pejzaże, natura, jak i ludzie uwiecznieni w kadrze, satysfakcjonują potencjalnego klienta.
Od roku 2003 Michał Brom pracuje ze swoim ojcem. Połączenie tradycji i nowoczesności, doświadczenia i młodzieńczej energii, oraz wykorzystywanie najnowszych osiągnięć techniki (nie zapominając o fotografii analogowej) to dzisiejszy obraz działalności zakładu. Michał z pasją oddaje się pracom manualnym w laboratorium, zaś Józef cały czas jest na bieżąco z tym, co przynosi postęp technologiczny. Ich owoce wspólnej pracy to nowoczesne oblicze fotografii z klasycznymi korzeniami. Świetnie wyposażone studio fotograficzne to nie wszystko, oboje wnoszą swoje podejście do Klienta, w którym trzeba czasem połączyć role fotografa, psychologa i handlowca – wszystko to, aby efekt końcowy zadowolił najbardziej wymagającego klienta.
By stać się jedną z wiodących firm na rynku usług fotograficznych na Śląsku, trzeba było przez lata opanować rzemiosło fotograficzne niemalże do perfekcji. Wraz z postępem technologicznym, cały czas się uczymy.
Zapraszamy do współpracy!