Jak przygotować się do zdjęć do dokumentów

zdjecia do dokumentow

Jak przygotować się do zdjęć do dokumentów

Zrobienie zdjęcia do dowodu może przysporzyć niektórym osobom sporo stresu – jest to całkowicie naturalna reakcja. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują 🙂

Poniższy artykuł pomoże Ci się przygotować tak, aby zdjęcie było nie tylko ładne, ale również zostało zaakceptowane przez odpowiedni urząd. Zwrócimy też uwagę na nadchodzącą zmianę przepisów.

Zdjęcie do dowodu w naszym kraju podlega sporym restrykcjom, takim jak w całej Europie, wymaga tego biometria. Tak, aby każdy komputer potrafił odczytać twoją twarz, twój rozstaw oczu, nosa i ust.  Zdjęcie robimy na wprost (en face), z odsłoniętą twarzą, w tym brwiami. Niestety – nawet najbardziej wypielęgnowana i stylowa grzywka nie może ich zasłaniać. Z okularami sprawa jest dyskusyjna, gdyż przepis nie do końca jasno mówi, które oprawki mogą być akceptowane. Każdy urzędnik może go interpretować po swojemu, wiec polecamy wykonać zdjęcie bez okularów, aby uniknąć problemów

Do zdjęcia warto przyjść wypoczętym i odświeżonym – w końcu będzie nam ono towarzyszyć przez najbliższe lata.

Jednak pamiętaj, że nie pozwolimy aby drobne wpadki przy goleniu czy problemy skórne zepsuły efekt. Wykonamy drobny retusz, który ukryje problemy. Niestety – nieświeże włosy nie są proste do wyretuszowania. O ile brudne ubranie nie będzie w kadrze to fryzura już tak.

Ceny oraz pakiety zdjęć znajdziesz w naszym cenniku, możesz również dostać zdjęcia w formie cyfrowej.

Dotychczas forma cyfrowa była wystarczająca do złożenia wniosku o dowód, jednak od 2 sierpnia 2021 roku przepisy ulegną zmianie. 

Pojawią się nowe dowody – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Taki wniosek należy złożyć bezpośrednio w urzędzie, wraz ze zdjęciem.

Więcej informacji na stronie ministerstwa.