Wykonanie dobrego zdjęcia zależy od wielu czynników. Podstawą są odpowiednia perspektywa, właściwe światło oraz niezawodny sprzęt. Największe znaczenie dla jakości zdjęcia ma sam aparat, a dokładniej jego rozdzielczość. Przyjęło się, że im wyższa, tym lepsza jakość obrazów i wyświetlanych plików. Jeszcze do niedawna wysoką rozdzielczość zapewniały wyłącznie profesjonalne aparaty. Dziś, aby zrobić dobre jakościowo zdjęcia, nie trzeba korzystać z lustrzanek. Na co dzień świetnie sprawdzają się smartfony. Jak zrobić telefonem dobre zdjęcie i jaką wybrać rozdzielczość? Na te pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Jaka jest rola rozdzielczości przy robieniu zdjęć smartfonem?
Megapiksele i rozdzielczość to pojęcia, z którymi spotykają się wszyscy ci, którzy planują zakup nowego smartfona. Producenci nowoczesnych telefonów oferują modele z coraz wyższą rozdzielczością i większą liczbą megapikseli. W teorii wyższe wartości tych parametrów sugerują wykonywanie lepszych jakościowo zdjęć, zwłaszcza pod względem ostrości oraz widoczności szczegółów. W praktyce bywa jednak różnie. Wysoka rozdzielczość aparatów w smartfonach na pewno jest gwarancją wyższej jakości zdjęć wykonywanych nocą. W ciągu dnia natomiast, różnice te nie są tak widoczne. Na co dzień zwykle wystarczająca okazuje się rozdzielczość aparatów w telefonie na poziomie 10-12 Mpx.
Przy takiej rozdzielczości zdjęcia i tak powinna wyróżniać wysoka jakość. Problemów z ostrością nie powinno być również przy wywoływaniu zdjęć wykonywanych telefonem w takiej rozdzielczości. Niezawodną jakość wywoływanych zdjęć z telefonu online oferuje nasze Studio Fotograficzne Foto Media Brom w Sosnowcu. Warto pamiętać, że w nowszych modelach smartfonów użytkownicy w zależności od własnych preferencji sami mogą ustawiać rozdzielczość. W aparatach o rozdzielczości 20, 40 lub więcej Mpx jest opcja zmiany rozdzielczości na 10-12 Mpx. Dzięki takiej opcji zdjęcia nie tylko nie stracą na jakości, ale dodatkowo też zajmą mniej miejsca w pamięci telefonu.