Jak dobrze robić zdjęcia czarno-białe?

fotografie

Jak dobrze robić zdjęcia czarno-białe?

Mogłoby się wydawać, że popularność fotografii kolorowej sprawi, że zdjęcia czarno-białe, przejdą do lamusa. Okazuje się jednak, że fotografie monochromatyczne wciąż mają rzesze zwolenników. Mistrzowie fotografii doceniają to, że czarno-biała kolorystyka doskonale oddaje emocje i buduje klimat zdjęć. Wykonanie dobrej fotografii w czerni i bieli nie jest jednak proste. Wiele zależy od wyobraźni fotografa oraz jego umiejętności technicznej obróbki. Chcesz wiedzieć, jak wykonać dobre czarno-białe zdjęcie? Oto nasze wskazówki.

Naucz się dostrzegać piękno w czarno-białych kadrach

Aby robić dobre czarno-białe zdjęcia, należy zrozumieć, w jaki sposób wydobywa się z nich piękno. Nie każdy kolorowy kadr stanie się doskonałą fotografią monochromatyczną. Fotografia czarno-biała to sztuka wychwytywania szczegółów i ukazywania emocji. Zanim więc naciśniesz spust migawki, wyobraź sobie fotografowany kadr właśnie w takiej kolorystyce.

Skupiaj się na edycji

Wiele osób sądzi, że sztuka fotografii czarno-białej tkwi w obróbce gotowego zdjęcia. Z tego powodu nie brakuje fotografów, którzy robią zdjęcia w kolorze, a następnie je przerabiają. Takie rozwiązanie niewątpliwie ma potencjał, niemniej wymaga od fotografa wspomnianej wcześniej umiejętności wizualizacji obrazów w czerni i bieli. Sama obróbka zdjęcia to natomiast ważny element ukazywania kontrastów i manipulowania nasyceniem szarości. To właśnie dzięki niej w dużej mierze możesz uzyskać pożądany klimat fotografii.

Zapisuj zdjęcia w formacie RAW

W fotografii czarno-białej niezwykle ważny jest też format zapisu. Poleca się tym samym zapis w plikach RAW, który pozwoli Ci zachować informacje o tonach, gradientach i przywracaniu cienia. Wybierając taki format zapisu, uzyskasz większe możliwości w zakresie edycji zdjęcia.